درباره دانشکده

دانشکده ریاضی و آمار
 
سابقه دانشکده ریاضی و آمار به سال 1344 زمان تاسیس گروه ریاضی در دانشکده علوم دانشگاه اصفهان برمی گردد. اما براساس طرح راهبردی دانشگاه، در سال 1398 دانشکده ریاضی و آمار متشکل از سه گروه آموزشی "آمار"، "ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر " و "ریاضی محض" فعالیت خود را آغاز نمود. سابقه گروه آمار در دانشگاه اصفهان به سال1363 برمی گردد که دانشجویان موجود رشته آمار مدرسه عالی کوروش به دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه اصفهان منتقل شدند و آن موسسه تعطیل گردید. ولی گروه عملاً در سال 1370 در دانشکده علوم به عنوان یک گروه مستقل و جدید تأسیس شد و اولین دوره دانشجویان کارشناسی آمار برای دانشگاه اصفهان پذیرش شدند.
گروه ریاضی دانشگاه اصفهان در سال 1343 در پایه گذاری شد و در سال 1389 با همکاری گروه مهندسی کامپیوتر اولین دوره دانشجویان کارشناسی علوم کامپیوتر برای دانشگاه اصفهان در گروه ریاضی پذیرش شدند. با تاسیس دانشکده ریاضی و آمار گروه ریاضی به دو گروه "ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر" و "ریاضی محض" تفکیک شد.
دانشکده ریاضی و آمار در مقطع کارشناسی در رشته‌های آمار، ریاضیات و کاربردها و علوم کامپیوتر مبادرت به پذیرش دانشجو در سطوح داخلی و خارجی می نماید.
همچنین در مقاطع تحصیلی دکتری و کارشناسی ارشد در گرایشهای آمار ریاضی ، آمار اقتصادی، آنالیز، آنالیز عددی، بهینه سازی، جبر، رمز و کد، ریاضی فیزیک، ریاضی مالی، هندسه و توپولوژی در سطوح داخلی و خارجی دانشجو پذیرش می نماید. در حال حاضر این دانشکده بیش از نیم قرن تجربه و در اختیار داشتن اساتید مجرب و امکانات آموزشی و پژوهشی پیشرفته، یکی از قطب های مهم آمار و ریاضی در کشور است.

گروه آمار

سابقه گروه آمار در دانشگاه اصفهان به سال1363 برمی گردد که دانشجویان موجود رشته آمار مدرسه عالی کورش به دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه اصفهان منتقل شدند و آن موسسه تعطیل گردید. ولی گروه عملاً در سال 1370 در دانشکده علوم به عنوان یک گروه مستقل و جدید تأسیس شد و اولین دوره دانشجویان کارشناسی آمار برای دانشگاه اصفهان پذیرش شدند.گروه آمار از آن پس با تکمیل کادر هیأت علمی خود به سرعت مراحل رشد و ترقی را پشت سرگذاشت به طوری که دوره کارشناسی شبانه در سال1374، دوره های کارشناسی ارشد آمار اقتصادی –اجتماعی در سال1376 و آمار ریاضی در سال 1377 و نیز دوره دکترای آمار در سال 1384 در گروه آمار راه اندازی و دانشجو پذیرش شد.
 

 گروه پژوهشی کاگ

در سال 1396 گروه تحقیقاتی کاگ کار خود را با 4 نفر عضو اصلی (جواد باقریان، مریم خاتمی، رضا سبحانی و علیرضا عبدالهی) که همه از گروه ریاضی دانشگاه اصفهان هستند، شروع کرد. مساله محوری که این افرادبرای کار مشترک پژوهشی شروع به همکاری کردند "کدهای جایگشتی" بود و هست. اعضای اولیه کاگ تصمیم گرفتند با همکاری دیگر اعضای علاقه مند و متخصص در زمینه کد در دانشگاه اصفهان در خصوص پیاده سازی این قبیل کدها و کاربردهای آنها نیز پژوهش کنند. از این رو آقای دکتر فرزاد پرورش عضو هیات علمی مهندسی برق نیز دعوت به همکاری با کاگ شدند.
گروه کاگ
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1402/04/06
تعداد بازدید:
9886
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان، میدان آزادی، دانشگاه اصفهان  , دانشکده ریاضی و آمار
کدپستی: .......................
E-mail: mathstat@mcs.ui.ac.ir
تلفن: 37934600 تلفکس: 36684458
Powered by DorsaPortal