مشاوره ی آماری


مرکز مشاوره آماری

نظر به گسترش روزافزون طرح و توسعه در بخش­های مختلف جامعه اعم از خدمات، تجارت، صنعت، کشاورزی و بهداشت و همچنین رشد قابل توجه تحقیقات در زمینه­های مختلف علمی، استفاده از علم آمار و نیاز محققین به کاربرد آن بیش از پیش احساس می­شود. در اغلب این تحقیقات معرفی طرح­های نمونه گیری مناسب با ملاحظات حجم نمونه جهت جمع­آوری اطلاعات، تهیه و تنظیم پرسشنامه­های استاندارد و تحلیل داده­ها از طریق آزمون­های پیشرفته و در مجموع کاربست روش­های صحیح آماری از دغدغه­های همیشگی پژوهشگران می­باشد. از این­رو در راستای پاسخ به نیازهای پژوهشی محققان و ارائه مشاوره­های آماری مبتنی بر علم آمار، ایجاد و توسعه مراکز مشاوره آماری امری ضروری است. در راستای رفع نیازهای مشاوره­ای و همچنین بهره­برداری لازم از پتانسیل موجود، گروه آمار دانشگاه اصفهان با بهره­گیری و استفاده از ظرفیت­های علمی گروه آمار، همزمان با سال جهانی آمار در چارچوب شیوه­نامه­ای که در ادامه خواهد آمد اقدام به ایجاد مرکزی مستقل ولی زیر نظر گروه آمار به نام "مرکز مشاوره آماری" نموده است که در ادامه به اختصار "مرکز" نامیده می­شود.

 

1.   اهداف

-        ایجاد مرکزی ثابت به عنوان کانونی برای رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی مرتبط با مشکلات و معضلات آماری جامعه به­ویژه در بخش­های طرح و توسعه، کنترل کیفیت واحدهای تولیدی و بازرگانی اعم از حقوقی و حقیقی.

-        ارائه خدمات از طریق نظارت، مشاوره آماری و اجرای طرح­های تحقیقاتی درون­دانشگاهی  و برون­دانشگاهی با تایید، نظارت و هماهنگی معاونت پژوهشی دانشگاه.

-        همکاری در اجرای طرح‌های ملی مراکز آماری ایران، اعم از طرح‌های نمونه‌ای و سرشماری، همراه با تحلیل آن داده‌ها.

-      افزایش سطح آگاهی دانشجویان و متقاضیان به تخصصی بودن مشاوره­های آماری.

-       آموزش، ترویج و فراگیر نمودن روش­های نوین آماری از جمله کاربرد نرم­افزارهای آماری در تحقیقات.

-       ارتقاء کیفیت یافته‌های علمی از طریق افزایش همکاری بین گروه آمار و پژوهشگران سایر علوم در داخل و خارج از دانشگاه.  

-       افزایش انگیزه و بهره­برداری از ظرفیت­های دانشجویان آمار اعم از کارشناسی و تحصیلات تکمیلی از طریق مشارکت دادن آنها در مشاوره یا انجام طرح­های آماری.

-       حمایت از پژوهشگران جوان و تحصیلات تکمیلی از طریق ارائه مشاوره آماری برای انجام رساله‌ها و پایان‌نامه‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان و سایر موسسات و دانشگاه‌ها.

 

2.   خدمات

         عمده خدمات مرکز به شرح زیر است:

-       مشاوره: عبارت است از ارائه کلیه خدمات مشاوره‌ای آماری به متقاضی در جهت رفع مشکلات آماری در راستای انتخاب صحیح طرح و روش نمونه‌گیری، اصلاح داده‌ها و داده کاوی و انتخاب روش­های مناسب آماری در تحلیل داده‌ها.

-       همکاری: عبارت است از مشارکت مسقیم یا غیر مستقیم در اجرای پروژه‌ها و طرح‌های آماری و یا نظارت بر آنها.

-        آموزش: عبارت است از برگزاری کارگاه‌های آموزشی مورد نیاز برای کاربران، محققین، مدیران و ... در زمینه­های مختلف مانند روش تحقیق، تحلیل پرسشنامه و نرم­افزارهای به­روز آماری. همچنین این مرکز با برگزاری سخنرانی‌های دوره‌ای و تحلیل مثال‌های تجربی از عواقب عدم استفاده درست از مباحث آماری در طرح‌های تحقیقاتی و ارائه راهکارهای مناسب، لزوم استفاده صحیح از آمار را روشن‌تر نماید.  

سایر خدمات: اعم از کمک به تهیه و تدوین فنی بخش آماری گزارش‌ها، مقاله‌ها و طرح‌های پژوهشی. 

 

اعضای کمیته فنی:

1- دکتر محمد محمدی (مسئول مرکز)

2- دکتر هوشنگ طالبی

3-  دکتر ایرج کاظمی

4- دکتر نصراله ایرانپناه

 5- دکتر فرخنده السادات سجادی

 

ارتباط با مرکز:


محققین عزیزی که مایل به دریافت خدمات مشاوره آماری هستند می­توانند به یکی از روش­های زیر با مرکز ارتباط برقرار کنند:

1- تماس با مسئول مرکز به شماره 09133143849

2- مراجعه حضوری به مرکز روزهای دوشنبه ساعت 8 تا 10 صبح با هماهنگی قبلی

3- مراجعه به کانال تلگرام مرکز به آدرسt.me/Stat_ui_ac_ir  با عنوان Statistical Consulting Center

 

آدرس مرکز:

 اصفهان، خیابان هزارجریب، دانشگاه اصفهان، ساختمان آمار و ریاضی، طبقه همکف

تاریخ به روز رسانی:
1401/10/27
تعداد بازدید:
4897
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان، میدان آزادی، دانشگاه اصفهان  , دانشکده ریاضی و آمار
کدپستی: .......................
E-mail: mathstat@mcs.ui.ac.ir
تلفن: 37934600 تلفکس: 36684458
Powered by DorsaPortal